Umiddelbare indtryk
Den kom, som alle andre guitare, i en brun papkasse. Inde i kassen var den pakket RIGTIG godt ind. Men vi fik pakket den op, og jeg tænkte bare: "WOW, den er smuk:O ) Jeg stod lidt med den, og bare kiggede på den, og betragtede den, og følte på den. Lidt ligesom en smuk kvinde:P Den føltes som om det var rigtig god kvalitet. Rigtig flot finish, og ingen sjusk ved nogen samlinger. Så det var et rigtig godt indtryk jeg fik.
Lyd/kvalitet
Ja. Det er EMG 81/60. Så det lyder den jo af. Temmelig træls clean, der er meget steril. De SKAL have en masse gain før de synger:)Og det fik de. Den blev smækket i en Bogner Überschall. Og så er standarden ligesom sat.
Holdbarhed
Den virker MEGET holdbar. Dog har jeg ikke testet dens holdbarhed. Men der har endnu ikke været noget galt med den. Ikke engang en lodning er gået til. Ingen pots der har været så løse at jeg har drejet dem "over". Så det virker som en meget solid guitar.
Testmiljø
Bogner Überschall / Framus Dragon / Kustom Quad100HD / Line6 Spidervalve head
Konklusion
Rigtig fed spade til pengene. Og den kunne også sagtens have kostet mere. Men der er jo så den ulempe at der står LTD på hovedet. Og det afskrækker mange. Men det her er VIRKELIG en guitar der lever op til de "ægte" ESP. Og det siger flere på ESP's forum også. Jeg har, efter jeg har fået denne, prøvet en ESP FX Standard, og der er meget lidt forskel. Jeg vil i hvert fald ikke betale over det dobbelte, for at der står ESP på hovedet. Men det er der jo nogen (gearsnobber;)) der vil.
Men alt i alt. Du får sjældent mere guitar for pengene end her.
Rating: [5 ud af 5 stjerner!] |